Vytlačování hliníku (lisování) je průmyslový proces tváření používaný k výrobě hliníkových profilů s dlouhým průřezem.

Proces vytlačování hliníkových profilů – co stojí za to vědět?

Vytlačování hliníkových profilů vlastně začíná návrhem, protože parametry dílu a jeho účel do značné míry určují mnoho výrobních parametrů. Obrábění, dokončovací práce a aspekty použití určují slitinu obrobku. Účel profilu určuje jeho tvar a následně i tvar matrice.

Slitiny jsou kovové materiály složené z více než jednoho kovu. Slitiny hliníku pro vytlačování obsahují malá množství (obvykle méně než 5 %) prvků, jako je měď, mangan, křemík, hořčík a zinek. Tyto prvky zlepšují přirozené vlastnosti hliníku a ovlivňují proces vytlačování.

Hliníkové profily se vyrábí nejčastěji přímou extruzí. Výchozím materiálem pro vytlačování je sochor, může být prázdný nebo celý, obvykle válcového tvaru. Před vložením do lisu se každý detail zahřeje na teplotu 375°C až 500°C v závislosti na slitině, ze které je vyroben. Poté se zápustka vyčistí, připraví a zahřeje a začíná extruze hliníkových profilů. Hydraulický píst přitlačuje lisovník do zadního konce obrobku, protlačuje kov otvory zápustky, která se ve formě profilu pohybuje dále po výstupních a přijímacích stolech lisu. Právě tvar otvoru matrice a její provedení určuje tvar budoucího profilu. Standardní délky se pohybují od 26 palců (660 mm) do 72 palců (1 830 mm). Vnější průměr od 3 palců (76 mm) do 33 palců (838 mm); nejběžnější průměry jsou 6 palců (155 mm) až 9 palců (228 mm).

Proces vytlačování hliníkových profilů pokračuje, dokud 10-15 % detailu nezůstane v kontejneru (zbytku lisu). Zbytek se posílá do odpadu k tavení.

Lisování hliníkových profilů - Výztuž

Naprostá většina hliníkových profilů je vyrobena z tepelně tvrditelných slitin a pro dosažení požadované úrovně pevnosti prochází následujícími fázemi:

• Kalení na lisu - chlazení profilů ventilátory nebo proudy vzduchu, kalení probíhá přímo na výstupním a příjmovém stole vytlačovacího lisu.

• Samostatné tepelné kalení: po řezání se profily znovu zahřejí a následně vytvrdí ve speciálních kalicích nádržích s vodou (vertikální, horizontální). Vhodné pro vysoké profily a slitiny.

• Vytvrzování stárnutím při 170-200°C

Proces vytlačování hliníkových profilů - výhody

Proces vytlačování hliníkových profilů je způsob výroby polotovarů pro kovové konstrukce, který zkracuje dobu trvání technologického cyklu. Lisování hliníkových profilů má mnoho výhod. Lis hliníkových profilů v první řadě umožňuje rychlé zpracování daného prvku. Extruze umožňuje zachovat přesné rozměry a specifické tvary. Při vytlačování se profil zpevňuje, zlepšuje se jeho plasticita, odolnost proti korozi, chemikáliím a mechanickému poškození.

Extrudované výrobky se vyznačují lehkostí, odolností (až 50 let) a šetrností k životnímu prostředí, což umožňuje jejich použití ve stavebnictví (výroba rolet, sendvičových panelů, plotů, podlah), výrobě nábytku, těžkém průmyslu a dalších průmyslových odvětvích.

Lisování hliníkových profilů umožňuje vytvářet hliník, který může být eloxován, smaltován, práškově lakován v jakékoli barvě a zdoben texturovanými vzory. Hlavní typy extrudovaných profilů vzhledem k tvaru průřezu jsou:

• Profily ve tvaru T.

• I-nosník (H) - se stěnou a dvěma policemi.

• Rohová konfigurace ve tvaru L.

• Kanál (ve tvaru U) - s paralelními policemi.

• Tyče - se symetrickým průřezem ve tvaru čtverce, kruhu, obdélníku, šestiúhelníku.

• Tyč ve tvaru Z.

• Profilovaná trubka - průřez ve tvaru kruhu, čtverce, šestihranu.